Statiunea de Cercetare Pomicola Voinesti – salvata

onna_mereintrebuintariStatiunea de cercetare pomicola Voinesti a fost infintata la 01.01.1950 si amplasata in centrul bazinului pomicol de pe Valea Dambovita, avand ca obiectiv principal stabilirea solutiilor tehnico-organizatorice pentru refacerea patrimonului pomicol si de a pune bazele dezvoltarii pomiculturii in cadrul acestei zone – o zona binecuvantata de bunul Dumnezeu. Activitatea statiunii a fost structurata pe trei directi prioritatre:  cercetare stintifica , productie poimicola si valorificarea cercetarilor proprii in sectorul pomicol.

Daca in anul 1974 datorita dezvoltarii  intensive a plantatilor pomicole , S.C.P.P. se intindea pe 627 ha in anul 2012 dupa aplicarea tuturor legilor funciare suprafata a fost diminuata la 91.9 ha.

In ultimii 4 ani am  inaintat memorii peste memorii pentru salvarea acestei „perle” a comunei noastre catre toate institutiile statului. Am facut aceste demersuri fiindca am considerat ca dezvoltarea comunei noastre (energie electrica, apa, masini, locuinte) a fost legata ombilical de dezvoltarea constanta a Statiunii Pomicole Voinesti.

Pot spune  ca fara existenta S.C.P.P.-ului de-a lungul anilor, Voinesiul nu ar fi aratat cum arata astazi si nivelul de trai al nostru ar fi fost cu siguranta altul.

Legile fondului funciar si hotararile judecatoresti definitive si irevocabile au afundat SCPP cu fiecare zi ce trecea.

Toate aceste tergiversari, lipsa unui act de proprietate implicit si lipsa sursei de finantare nu  au facut decat sa impiedice desfasurarea in conditii corespunzatoare a activitatii de cercetare si chiar sa se ajunga la desfintarea unitatii pomicole de la Voinesti.

In ziua de 14.02.2013 am reusit in sedinta comisiei judetene de aplicare a Legilor fondului funciar sa aprobam eliberarea titlului de proprietate pentru 91.9 ha. Este o mare realizare pentru tot  ceea ce inseamna pomicultura pentru  cetatenii vaii Dambovita, implicit pentru  voinesteni.

S.C.P.P. va putea primii fonduri de la ASAS pentru cercetare, pentru infintare de plantatii noi. S.C.P.P. va redevenii intr-un viitor apropiat ceea ce a fost inainte de 1989.

Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Primar Sandu Gabriel Danut

Posted in Acasa | 2 Comments

2 Responses to Statiunea de Cercetare Pomicola Voinesti – salvata

 1. Suta Eva says:

  Buna ziua
  Aveti mere de vanzare pentru diabetici ?
  tel 0763687313
  Multumesc

 2. Bănică Catalin says:

  Mă interesează dacă aveți la vinzare si cartofi albi .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.